Beülni az autóba, átszelni a tájat, és megállni ott, ahol csak kedvünk tartja. Térdünkön ebédelni, hallgatni a motor duruzsolását, és... a hátsó ülésen csivitelő gyerekeket.
Tényleg működik egy autós roadtrip kisgyerekekkel is – könnyek és viták nélkül, egyszerűen nyugiban? Sok kalandvágyó család és blogger szerint: igen, működik!
Olvasd el tippjeinket, hogyan lehet hosszabb utazást tervezni gyerekekkel – amikor nem csak az a cél, hogy hazulról eljussatok az állatkertbe és vissza.
1. Lassan, még lassabban…
Tele a tervrajz látványosságokkal, amiket mindenáron látni akarsz, és napi tíz programot szeretnél belezsúfolni? Ha ezúttal gyerekekkel roadtripezel, oszd el a terveidet hárommal.
Slow travel – azaz lassú, tudatos utazás – most nagyon trendi, és a gyerekek még inkább lelassítanak. A kis felfedezők szeretnek a saját tempójukban új helyeket megismerni – tekintsd ezt lehetőségnek arra, hogy mélyebben átéld a vár hangulatát, a természetet vagy egy régi városrész varázsát, és ne siess sehova.
Ráadásul valószínűleg gyakrabban kell majd megállnotok, mint gondolnád – főleg, ha kisebb gyerekekkel utazol. A „anyu, pisilni kell” mondatot nem egyszer hallod majd egy nap. Számolj sok rendszeres és nagylelkű megállással – egy kis nasi vagy szellőztetés mindig jól jön.
2. Hová hajtsuk álomra a fejünket?
Nincs lakóautótok, vagy nincs merszed sátorban aludni – és inkább hagyományos szálláshelyekre támaszkodnál?
Ha nem szeretnél szállodát, panziót vagy kempinget előre lefoglalni, legalább nagyjából tervezd meg térképen, hogy hol tervezitek az adott nap éjszakázni, és nézz ki néhány helyi szálláslehetőséget címmel és telefonszámmal együtt.
A gyerekeknek nem kellenek óriási szobák vagy apartmanok – elég egy kényelmes ágy, kedvenc plüss, és egy szülő karnyújtásnyira.
3. Biztonság és kényelem
Egy jól felszerelt útitárs patika elengedhetetlen a roadtriphez. Ellenőrizd, hogy az autós elsősegélycsomag nem lejárt-e. Az ördög nem alszik – még egy utazás alatt sem – ezért pakolj be szokásos gyerekgyógyszereket is, például láz- vagy hasmenés elleni szereket.
Az autóban a legfontosabb a biztonságos gyerekülés. Indulás előtt ellenőrizd, hogy nincs-e rajta sérülés, és rögzítsd megfelelően.
Ne félj a gyerekek számára kényelmesebbé tenni az utazást – szerelkezzetek fel vidám gyerek nyakpárnákkal. Amint kis álmodozóitok elszunyókálnának, máris belebújhatnak a puha „útitársakba”.
4. „Apa, éhes vagyok!”
Nincs jobb nyugtató a hátsó ülésen izegő-mozgó gyerekekre, mint egy zacskó puffancs vagy keksz. Pakolj be bőségesen kedvenc „nassolnivalókat”, gyümölcspüréket vagy jó minőségű aszalt gyümölcsöt és magokat – lehetőleg praktikus csomagolásban a kis kezekhez.
A gyerekeknek rendszeresen inniuk is kell – ezért alap, hogy az autóba kerüljön elegendő víz, amit útközben folyamatosan pótoljatok.
5. Két flakon, ami nem hiányozhat
Akár Portugália partjaira tartotok, akár csak csehországi kastélyokat néztek meg, ne feledkezzetek meg a minőségi bio naptej gyerekeknek magas fényvédő faktorral, ami nem terheli felesleges vegyszerekkel az érzékeny bőrüket.
A másik slágertermék a hasznos flakonlistán egy hatékony bio rovarriasztó gyerekeknek , aminek köszönhetően a naplementés séták is csípésmentesen telnek.
6. Irány elűzni az utazási hányingert
Szédülés, gyomorforgás és hányinger... Az utazási rosszulléttel nemcsak a felnőttek, hanem főleg a gyerekek küzdenek – különösen, ha hátul ülnek, ahonnan nem látnak jól előre.
Gyerekekkel inkább a parkban nézegessetek képeskönyveket, mint az autóban. Fontos, hogy kényelmesen üljenek, ne nyomják a hasukat. Segít az is, ha az úton előre néznek a horizontra, lehűtitek az autót, és rendszeresen megálltok egy kis szünetre.
Sokan esküsznek a gyömbért tartalmazó hányinger elleni nyalókákra – gyerekek és szülők egyaránt.
Újdonság az utazási hányinger enyhítésére a Sea Band akupresszúrás karkötő , ami nyomással stimulál bizonyos pontokat a csuklón, így perceken belül segít – gyógyszerek nélkül.
És ha biztosra akarsz menni, tegyél be néhány szivárgásmentes zacskót is – sosem lehet tudni. Jó utat!